Jaki wybrać oczyszczacz powietrza?

Najlepsze oczyszczacze powietrza dla domu będą zależały od Twoich potrzeb i rodzaju zanieczyszczeń, które próbujesz usunąć z powietrza. Jeśli chcesz oczyścić powietrze w jednym pomieszczeniu, możesz użyć mniejszego oczyszczacza powietrza, który podłącza się do gniazdka ściennego. Jeśli chcesz oczyścić powietrze w całym domu, prawdopodobnie będziesz potrzebować większego oczyszczacza powietrza, który zużywa więcej energii elektrycznej i jest droższy w eksploatacji.

Oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA

Oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA są świetne do usuwania z powietrza kurzu, pyłków i innych alergenów. Są to jedne z najbardziej popularnych typów oczyszczaczy powietrza na rynku i są często używane w szpitalach, ponieważ są bardzo skuteczne w usuwaniu cząstek. Jedynym minusem oczyszczacza powietrza HEPA jest to, że może być bardzo głośny. Jeśli hałas nie stanowi problemu, oczyszczacz powietrza HEPA to doskonały wybór. Niektóre oczyszczacze powietrza HEPA zawierają również filtry z węgla aktywnego.

Filtry te mogą pomóc w redukcji zapachów, ale nie są tak skuteczne jak filtr z węglem aktywnym stosowany w oczyszczaczu powietrza zaprojektowanym specjalnie do usuwania zapachów. Jeśli próbujesz ograniczyć zapachy w swoim domu, możesz rozważyć oczyszczacz powietrza z filtrem z węgla aktywnego lub jonowy oczyszczacz powietrza.

Jonizatory: inny rodzaj oczyszczacza powietrza

Jonizator to rodzaj oczyszczacza powietrza, który wykorzystuje ładunek elektryczny do rozbicia cząsteczek zapachu i innych zanieczyszczeń w powietrzu. Chociaż jonizatory mogą być skuteczne w redukcji zapachów, nie są tak skuteczne w usuwaniu cząstek i innych zanieczyszczeń z powietrza jak filtr HEPA. Jeśli chcesz usunąć z powietrza duże ilości kurzu, pyłków i innych alergenów, prawdopodobnie lepiej sprawdzi się oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA. Jeśli jednak bardziej martwisz się o zapachy i nie przeszkadza Ci głośny hałas, najlepszym wyborem dla Ciebie może być oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Niektóre oczyszczacze powietrza z jonizatorem mają ustawienie do oczyszczania powietrza w domu i ustawienie do oczyszczania powietrza w pomieszczeniu. Jeśli masz duży dom lub masz wiele osób w nim, które gotują lub używają silnych przypraw, możesz chcieć użyć ustawienia czyszczenia pokoju, aby oczyścić powietrze w jednym konkretnym pokoju w tym samym czasie. Ustawienie czyszczenia domu może być używane regularnie, aby utrzymać czyste powietrze w całym domu.

Oczyszczacze powietrza w świetle UV

Oczyszczacze powietrza wykorzystujące światło UV wykorzystują światło ultrafioletowe do zabijania bakterii i zarazków w powietrzu. Te oczyszczacze powietrza są głównie używane w szpitalach, ale niektórzy właściciele domów również decydują się w nie zainwestować. Jeśli martwisz się o zanieczyszczenie powietrza lub zarazki w Twoim domu, oczyszczacz powietrza z promieniowaniem UV może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Jedną z wad oczyszczaczy powietrza z lampą UV jest to, że nie usuwają one dużych cząstek z powietrza. Jeśli masz alergie lub astmę i zauważysz, że masz więcej ataków alergii niż zwykle, oczyszczacz powietrza z promieniowaniem UV nie pomoże w usunięciu cząsteczek powietrza, które przyczyniają się do objawów alergii. Jeśli martwisz się o zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i bakterie w powietrzu, odkażacz powietrza z lampą UV może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj, że oczyszczacze powietrza z lampą UV nie są skuteczne w usuwaniu cząstek z powietrza, więc nie są dobrym wyborem dla osób cierpiących na alergie lub astmę.